Jdi na obsah Jdi na menu
 


                     VLČÁCI

                                    Referát o psech

Psi

Koupání psa

Když je pes špinavý nebo páchne, je zapotřebí ho vykoupat, ale nesmí se to dělat příliš často. Pokud není srst příliš znečištěná nebo příliš nepáchne, je pro rychlé ošetření vhodný suchý šampon. To je prášek, který důkladně vetřete do srsti a pak vykartáčuje. Suchý šampon je spíše pro mastné srsti. Než dáte psa vykoupat, přesvědčte se, zda je voda teplá, ale ne horká. Možná, že budete potřebovat pomoc, abyste psa udrželi v klidu, až ho budete polévat. Obejměte nos psa prsty, tím ho uklidníte. Naneste trochu šamponu na hřbet a vetřete ho dobře do srsti směrem na boky a nohy. Hlavu myjte nakonec a dejte pozor, aby se šampon nedostal psu do očí. Namočíte-li psu hlavu, s největší pravděpodobností se oklepe. Dalším postupem vymyjete šampon. Začnete na hlavě a budete pokračovat směrem dozadu. Nešetřete vodou. Po vymytí šamponu vymačkejte vodu ze srsti tak, aby byla co nejsušší. Vyzvedněte psa z vody a postavte ho na rohož nebo osušku. Můžete ho buď vytřít do sucha, nebo vysušit z vysoušeče vlasů. Pes, který není na vysoušeč zvyklí, může se bát. Začněte proto od hlavy, aby pes viděl, co děláte.

Rozmnožování

Největší radostí pro milovníka psů je, když se jeho feně narodí štěňata. I když nemáte v úmyslu psy chovat, měli byste o rozmnožování něco vědět. Psovité šelmy se rozmnožují periodicky a mají z pravidla jeden vrh do roka. Doba březosti se pohybuje mezi sedmi týdny u psa ušatého nebo fenka a devíti týdnů u psa domácího. Když se psi neznají, dopřejte jim čas na seznámení. Fena při hraní očichává nohy partnera, aby zjistila jeho ochotu k páření. Když pes fenu očichal a olízal, dává fena najevo ochotu k páření strnulým postojem s ocasem na stranu. Při páření pes obejme fenu předníma nohama ve slabinách, pohybuje pánví strkavými pohyby a vystříkne během minuty semeno. Po ejakulaci semene penis psa zduří a je v pochvě feny sevřen, psi jsou svázáni. Po důkladném očištění si psi spolu hrají nebo spolu klidně odpočívají.

Plemena

V současnosti je na světě přes 400 různých plemen psa domácího. I když se dnes přepokládá, že předkem všech je vlk. V době bronzové bylo nejméně pět rozlišitelných typů psa, z nichž dva odvozují svůj původ od velkých vlků severních oblastí Evropy a Asie. Koncem minulého století začala být plemena psů rozdělována do skupin.

Chování a inteligence

Psi jsou mnohem inteligentnější než kočky, andulky nebo poníci. Výborně se učí a mají výbornou schopnost asociace. Tyto vlastnosti jim umožňují rozumět člověku a navazovat s ním přátelství.

Čichové a zrakové signály

Signály hrají důležitou hru v životě psa. Mnoho signálů je přidáváno čichem: Psi značkují své okrsky častým močením a hrabou nohama, aby zanechali pachové stopy potních žláz umístěných na polštářcích tlapek. Rádi se vyvalují v zapáchajících látkách, aby svůj tělesný pach umocnili. Vysoce vyvinuté jsou také výrazové prostředky zrakové. Pes má široký repertoár postojů, výrazů, obličeje a poloh ocasu, kterými přidává informace srozumitelné psům, ale i jiným zvířatům a člověku.

Důležité hry

Štěňata si ráda hrají a jejich hra je víc než pouhá radost ze života. Jejich důležitost vidíme už u divokých předků psa. Hra nahrazuje lov a posiluje instinkty lovce ve smečce. Je také důležitým fyzickým cvičením, nezbytným pro vyvíjející se organismus. Štěňata poznávají okolní svět tím, že vše zkoumají svými smysly.

Porod

Období hárání trvá většinou 18 až 21 dní, ale fena je ochotná přijmout a může být oplozena jen během několika dní uprostřed doby hárání. Toto plodné období trvá asi 5 až 12 dní a v prvních dvou nebo třech dnech je fena k páření nejochotnější.

1. V první fázi porodu fena spokojeně spí.

2. Když plod vstoupí do pánve, fenka se napíná a tlačí. Brzy se narodí štěně.

3. Ve vulvě se objevuje plodový vak se štěnětem. Toto štěně se rodí v zadní poloze, je vidět ocásek a jedna noha

4. Štěně se narodilo, je zahaleno blánou plodového vaku.

5. Fena protrhává plodovou blánu a překusuje pupeční šňůru.

6. Olizováním fena štěně čistí a zároveň vyvolává jeho první dýchací pohyby.

7. Mezi porody jednotlivých štěňat fena odpočívá a kontroluje štěňata, která už sají.

Potíže při porodu

Porod jednoho štěněte trvá od prvních stahů nejdéle 2 hodiny. Většina fen rodí bez problémů. Císařský řez se provádí v celkové narkóze a je na místě tehdy, když porod trvá déle než 12 hodin. Operace nemá vliv na další chov a neovlivní ani následující porod.

Mateřské chování

Otcovské chování: Štěňata se s otcem setkávají jen zřídka. Teoreticky se oba psi chovají jako cizinci a musí si vyjasnit své nadřazené postavení v psím hodnostním žebříčku.